Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
Blog > Komentarze do wpisu

Domy przy Zamoyskiego

Prezentowane niżej zdjęcia przedstawiają dwa drewniane bliźniacze domy znajdujące się w Podgórzu przy ul. Zamoyskiego 81 i 83, w sąsiedztwie Ronda Matecznego.

Budynki zrealizowane według projektu architekta Józefa Gałęzowskiego, ( głównego redaktora świetnego opracowania „Odbudowa polskiego miasteczka – projekty domów” 1916 r.), zostały przeniesione do Podgórza około 1920 r. Nieznana jest ich wcześniejsza lokalizacja, ale biorąc pod uwagę konstrukcje dachów i charakterystyczny detal ciesielski, można sądzić, że pochodzą z okolic Lanckorony, a przynajmniej zostały postawione przez tamtejszych znakomitych rzemieślników.

Budynki były własnością Żydów i według niepotwierdzonych informacji służyły jako mieszkania dla pracowników tartaku.

Pani Krystyna Karczewska – mieszkanka Podgórza wspomina: „Domy stały pośród drzew i krzewów. W maju było najpiękniej pachniały bzy i jaśminy. Tam mieszkała moja babcia od 1934 roku. Tam wychowała się moja mama, ciocie i wujkowie. Każda z tych willi miała cztery mieszkania z gankiem i dwie pojedynki w jaskółce. Na ganku był schowek, a pod gankiem piwnica która w czasie wyzwalania Krakowa służyła za schron. Pomiędzy domami był ogród kwiatowy. Każda willa miała nie dwie a cztery pojedynki na górze. Z ganku wchodziło się do sieni. Z sieni było wejście do mieszkania tzn. do kuchni, a dalej do pokoju . Z kuchni było wejście do pomieszczenia zwanego nyżą. Nyża to pomieszczenie, które znajdowało się pod schodami biegnącymi z sieni do pojedynki na górę. Sień była wspólna dla dwóch lokatorów. Przed wojną, w pierwszym domu od skrzyżowania, od strony Kamińskiego, mieszkał  p. Damas z rodziną, pracownik gazowni oraz p. Śliwa. Od strony Zamojskiego dawniej Łagiewnickiej mieszkali Żydzi, piekarze i obok Dubiel - kolejarz z rodziną. Na górze mieszkał piekarz Górka. Pod Damasami mieszkał dozorca Kubala. W drugim domu mieszkał Gałaś pracownik elektrowni, Żyd Karp mający sklep spożywczy, Galas, policjant oraz mój dziadek Ignacy Miziura, pracownik elektrowni. W tym domu mieszkał także Olela a w czasie wojny Olehla".

Po II wojnie światowej budynki mieściły mieszkania komunalne. W latach 80 – tych XX w. stan techniczny obiektów uległ znacznemu pogorszeniu. Pogłębiająca się degradacja trwa niestety do dzisiaj. Domy nie są wpisane do rejestru zabytków ale figurują w ewidencji. W 2006 r. Gmina sprzedała działkę wraz z budynkami właścicielowi prywatnemu, który rozważa możliwość przeniesienia domów w inne miejsce. Tak też istnieje możliwość, że budynki „zmienią adres” już po raz drugi w swej historii.

Więcej informacji na stronie: http://www.podgorze.pl/art.php?id=20

domy, rondo Matecznego

( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )

domy, rondo Matecznego( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )


domy, rondo Matecznego

( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )

domy, rondo Matecznego( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )

domy, rondo Matecznego( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )

domy, rondo Matecznego

( fot. P. Skucha, kwiecień 2010 r. )

piątek, 16 kwietnia 2010, zabytkowo

Polecane wpisy

  • Chałupa w Krzyszkowicach

    Budynek widoczny na zdjęciu znajduje się tuż przy drodze krajowej nr 7 w miejscowości Krzyszkowice. Chałupa jest dobrze wyeksponowana przez co z pewnością jest

  • Spichlerzyk gospodarski

    Poniżej zamieszczam zdjęcie spichlerzyka gospodarskiego, który znajduje się w Rajbrocie koło Żegociny (Beskid Wyspowy). Budynek o konstrukcji zrębowej powstał

  • Ściany plecione z wikliny

    Porządkując domowe archiwum wpadły mi w ręce dwie fotografie przedstawiające stodołę z okolic Gdowa. Zdjęcia wykonałem w 2006 r. Ich jakość jest mierna, ale są

Komentarze
2010/04/24 11:38:43
Ciekawa historia. Pozwolę sobie co nieco zacytować, gdy będę o tych budynkach pisać u siebei :)