Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
Blog > Komentarze do wpisu

Spichlerzyk gospodarski

Poniżej zamieszczam zdjęcie spichlerzyka gospodarskiego, który znajduje się w Rajbrocie koło Żegociny (Beskid Wyspowy).
            Budynek o konstrukcji zrębowej powstał pod koniec XVIII w. w obrębie majątku ziemskiego probostwa rajbrockiego. Wówczas  z inicjatywy księdza referendarza Andrzeja Szymczakiewicza wybudowano plebanię (1772 r.)  wraz z zespołem budynków gospodarczych. Pierwotnie budynek był posadowiony na fundamentach kamiennych, a pokrycie dachu stanowił gont.

Uwagę zwracają dekoracyjne odrzwia oraz symetrycznie rozmieszczone otwory niewielkich okienek, wycięte w ścianie zrębowej. Zachowały się oryginalne kute zawiasy pasowe. 

Spichlerzyk

 (fot. P. Skucha, czerwiec 2008 r.)

Spichlerzyk

(fot. P. Skucha, czerwiec 2008 r.)

czwartek, 30 kwietnia 2015, zabytkowo

Polecane wpisy

  • Chałupa w Krzyszkowicach

    Budynek widoczny na zdjęciu znajduje się tuż przy drodze krajowej nr 7 w miejscowości Krzyszkowice. Chałupa jest dobrze wyeksponowana przez co z pewnością jest

  • Ściany plecione z wikliny

    Porządkując domowe archiwum wpadły mi w ręce dwie fotografie przedstawiające stodołę z okolic Gdowa. Zdjęcia wykonałem w 2006 r. Ich jakość jest mierna, ale są

  • Odrzwia

    Ruiny drewnianej chałupy w Smrokowie na Wyżynie Miechowskiej. To jeden z ostatnich budynków o tradycyjnej konstrukcji zrębowej w okolicy. Część konstrukcji dach

Komentarze
Gość: Anna, *.dynamic.gprs.plus.pl
2015/05/16 12:17:06
Na szczęście "ratujących zabytki" jest coraz więcej. Doskonały przykład: Karczma Bełty w Glinnie (dolnośląskie) w 2005 roku budynek wpisany do Rejestru Zabytków.
-
Gość: poleslavus, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/09/27 21:19:58
W końcu doczekałem się nowego wpisu:)
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2015/09/28 09:03:45
Rzeczywiście informację na temat spichlerzyka skorygowałem i uzupełniłem. Nieścisłość w poprzedniej wersji wynikała z tego, że nie pamiętałem daty i dokładnej lokalizacji. Później szukając czegoś w archiwum trafiłem na notatkę z której wynikało gdzie i kiedy wykonałem zdjęcie. Zebrałem mnóstwo materiałów i niestety w obliczu deficytu czasu nie mam kiedy tego dokładnie segregować, a tym bardziej publikować.

Pozdrawiam serdecznie.

Piotr