Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
niedziela, 20 lutego 2011

Ciekawy przykład kolorystyki spoin w  fasadzie kamienicy Pod Orłem w Krakowie  Rynek Główny 45. Budynek powstał w XIV w. a w XVI i XVIII w. zostal przebudowany. Kolejna przebudowa nastąpiła pod koniec wieku XIX według projektu znanego krakowskiego architekta Władysława Ekielskiego. Polegała głównie na uporządkowaniu fasady. W 1775 r. w kamienicy mieszkał Tadeusz Kościuszko – wówczas kapitan korpusu kadetów. Na parterze mieściła się znana historyczna apteka.

Zastosowanie prostych fug pomalowanych na niebiesko łamie monotonność lica ściany emanującej regularnym flamandzkim wiązaniem cegieł,  przykuwa uwagę  i nakazuje odbiorcy wędrówkę wzrokową w poszukiwaniu elementu odniesienia.. Tym elementem okazuje się umieszczony pod gzymsem w górnej części fasady prosty niebieski wzór symbolizujący niebo i podkreślający umieszczoną na jego tle rzeźbę feniksa zaprojektowaną przez Stanisława Wyspiańskiego.

niebieska fuga

niebieska fuga

niebieskie fugi

niebieskie fugi

(fot. P. Skucha, luty 2011)


02:32, zabytkowo , detale
Link Komentarze (1) »