Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
poniedziałek, 04 listopada 2013

Porządkując domowe archiwum wpadły mi w ręce dwie fotografie przedstawiające stodołę z okolic Gdowa. Zdjęcia wykonałem w 2006 r. Ich jakość jest mierna, ale są czytelne i co najważniejsze dokumentują  znikający typ architektury dawnej wsi. Stodoła posiada konstrukcję słupową wypełnioną ścianami wyplecionymi z wikliny. Połączenie słupa i oczepu dodatkowo wzmacniają miecze. Lekka, ażurowa plecionka zapewniała odpowiednią wentylację. Wyplatane z chrustu i wikliny ściany budynków gospodarczych, a szczególnie stodół  były na przełomie XIX i XX wieku powszechnie stosowane w niektórych rejonach dorzecza Wisły i Raby. Do niedawna podobne stodoły można było jeszcze podziwiać nawet w obrębie granic administracyjnych Krakowa. Wiklinowe ściany stosowano przede wszystkim tam, gdzie dostępny był materiał, więc przeważnie na terenach łęgowych. Przedmiotowa stodoła powstała akurat na grzbiecie wzgórza górującego nad Doliną Raby.

Stodoła

Stodoła

(fot. P. Skucha, 2006 r.)