Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
niedziela, 02 czerwca 2013

 

 

Komin w Nawojowej Górze

Komin w Nawojowej Górze

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają spalony (niestety), budynek mieszkalny w Nawojowej Górze (okolica Krzeszowic) wybudowany przypuszczalnie na początku XX w. W okresie późniejszym budynek został przebudowany o czym świadczą odsłonięte pod odspojonym tynkiem sklepione nadproża łukowe oraz dobudowany ganek. Na uwagę zasługuje charakterystyczne spędzenie przewodów kominowych.

Warto dodać, że w myśl współczesnych przepisów:

- dopuszczalne odchylenie kanałów od pionu wynosi maksymalnie 30° przy czym na załamaniu należy wykonać otwory rewizyjne umożliwiające oczyszczenie przewodu.

(fot. P. Skucha, maj 2013)

 

Komin w Wiedniu

Na zdjęciu ściana budynku w obrębie Klasztoru Salezjanów w Wiedniu. Widoczny cień przewodu kominowego  obrazujący odchylenia od pionu. ( fot. P. Skucha, maj 2013)

 

12:21, zabytkowo , detale
Link Dodaj komentarz »