Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
wtorek, 30 lipca 2013

Wiatrak w Szwarszowicach

(fot. P. Skucha, lipiec 2013 r.)

Wiatrak w Szwarszowicach

(fot. P. Skucha, lipiec 2013 r.)

Wiatrak w Szwarszowicach

(fot. P. Skucha, lipiec 2013 r.)

Wiatrak w Szwarszowicach

(fot. P. Skucha, lipiec 2013 r.)

 

Prezentowany na zdjęciach młyn wiatrowy znajduje się w Szwarszowicach (woj. Świętokrzyskie), przy drodze nr 751, w odległości około 7 km. Od Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiatrak został zbudowany przez Józefa Kaczmarskiego w latach 1880 – 1885 na miejscu starego koźlaka, który uległ pożarowi w 1880 r. Młyn pracował do 1955 r. Obecnie obiekt stanowi własność Muzeum Wsi Kieleckiej. W ostatnich latach poddano renowacji i rekonstrukcji czapę oraz skrzydła. Wiatraki typu holenderskiego były na Kielecczyźnie rzadkością, ustępując miejsca wiatrakom kozłowym o pełnej konstrukcji drewnianej. Drugim przykładem wiatraka holenderskiego zachowanego w woj. Świętokrzyskim jest wiatrak w Krasocinie, do którego mam nadzieje prędzej czy później uda mi się dotrzeć i udokumentować . Jakby paradoksalnie pojedyncze rzadkie holendry choć nieczynne i niekompletne przetrwały do naszych czasów, podczas gdy zrujnowane drewniane koźlaki już dawno rozebrano. Przyczyniła się do tego solidna murowana konstrukcja budynków. Wiatrak w Szwarszowicach jest doskonale wyeksponowany. Jego niska lecz bardzo charakterystyczna sylweta wyłania się zza kilku drzew owocowych otoczonych  polami uprawnymi. Na horyzoncie dominuje garb Pasma Jeleniowskiego a dalej Łysogóry z klasztorem na Św. Krzyżu.

Literatura: E. Szot – Radziszewska, L. Gaik, Miele się pszeniczka… Wiatraki i młynarstwo wietrzne na Kieleczcyźnie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Kielce 2006.