Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
piątek, 28 sierpnia 2009

Polska jest niestety krajem słynącym z bałaganu przestrzennego, nieuporządkowanego krajobrazu i bezguścia gospodarzy. Tutaj nie przeszkadza pstrokacizna, agresywne szyldy reklamowe na elewacjach renesansowych kamienic, prefabrykowane betonowe ogrodzenia i kiczowata zabudowa na stokach gór. Powstają w centralnej Polsce drewniane domy letniskowe w stylu neopodhalańskim, panuje eklektyzm materiałowy i tendencja do aranżacji przestrzeni zgodnie z ofertą centrów handlowych. W zieleni ogrodów dominują tuje, nasadzane nawet w obrębie historycznej zieleni XIX -  wiecznych fortyfikacji i to jej kosztem. Poniższe zdjęcie ukazuje panoramę jaka otwiera się z okien pociągu  na Klasztor oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w otoczeniu historycznej zieleni. Podobne przykłady zachowania krajobrazu zabytkowego należą w Małopolsce do rzadkości. Patrzcie i delektujecie się!


Kalwaria Zebrzydowska

fot. Piotr Skucha (czerwiec 2009)

Kalwaria Zebrzydowska

fot. Piotr Skucha (czerwiec 2009)