Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
sobota, 18 sierpnia 2012

Przy ul. Lubicz w Krakowie, na terenie zabytkowego Browaru Götza trwa budowa kompleksu mieszkaniowo usługowego. Kilka lat temu tj. 6 kwietnia 2006 r. browar stał się jednym z punktów Krakowskiego Szlaku Techniki. Wówczas zakład był już nieczynny, ale zespół historycznej zabudowy przemysłowej pozostawał kompletny i zabezpieczony. Niszczejący browar, podobnie jak inne zabytkowe fabryki nie oparł się zakusom deweloperów. W tym przypadku konserwatorzy nakazali pozostawienie najbardziej charakterystycznych i najcenniejszych budynków: pałacu Götzów, słodowni, suszni słodu, budynku obciągu piwa, maszynowni z ceglanym kominem oraz portierni. Pozostałe historyczne budynki oraz współczesny pawilon i przybudówki są sukcesywnie wyburzane. Postępujące prace budowlane można śledzić zza ogrodzenia.

Poniższe zdjęcia przedstawiają cenny pod względem dydaktycznym przekrój przez konstrukcję stropu sklepionego kolebkowo. Na zdjęciach widoczny ceglany łuk sklepienia, zasyp gruzowo – ziemny oraz  szczątki warstw posadzki.

 

 Opis historyczny browaru jest dostępny na stronie: http://www.mimk.com.pl/czytaj/2browar/66.html,

natomiast szczegółowy opis inwestycji wraz z wizualizacjami na stronie:

http://browarlubicz.pl.

sklepienie kolebkowe

sklepienie kolebkowe

Fot. P. Skucha, sierpień 2012 r.

23:15, zabytkowo , detale
Link Komentarze (1) »