Blog ma na celu popularyzację zagadnień związanych z zabytkową architekturą, krajobrazem kulturowym i problematyką ochrony, konserwacji oraz adaptacji obiektów zabytkowych.
O autorze
Zakładki:
KONTAKT: Piotr Skucha, e-mail: pskucha@wp.pl
Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszym blogu bez wcześniejszej konsultacji z jego autorem jest absolutnie zabronione!
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ARCHITEKTURA MILITARIS:
CZASOPISMA:
DEFINICJE:
INSTYTUCJE:
KONSERWACJA ZABYTKÓW
PARKI KULTUROWE:
SKANSENY I MUZEA:
STRONY O ZABYTKACH:
STRONY PRZYJACIÓŁ I INNE GODNE POLECENIA:
URZĘDY:
WYBITNE POSTACIE:
ZABYTKI TECHNIKI:
ZABYTKOWA KOLEJ:
sobota, 31 sierpnia 2013

 

O krzyżach wykonanych z pocisków szrapnelowych upamiętniających wielką wojnę wspomniałem już we wpisie z 30 maja 2009 r. Wówczas przedstawiłem na zdjęciach krzyż „szrapnelowy” z Ojcowa. Tym razem zamieszczam fotografie krzyża znajdującego się w sąsiedztwie drogi prowadzącej ze Skały w kierunku Ojcowa. Obelisk upamiętnia skutki ostrzału artyleryjskiego z listopada 1914 r.  Czas zabliźnia sukcesywnie ślady kolejnych wojen. Skała zdążyła się już dawno odbudować po tragicznej pożodze z września 1939 r. Tymczasem w krajobrazie okolic miasteczka trwają ku przestrodze, niedostrzegane, lecz bardzo autentyczne świadectwa wcześniejszej hekatomby.

 

Krzyż Skała

(fot. P. Skucha, sierpień 2013 r.)

Krzyż Skała

(fot. P. Skucha, sierpień 2013 r.)

Krzyż Skała

(fot. P. Skucha, sierpień 2013 r.)